PETR HEJNA st.: HUDBA V MÉM ŽIVOTĚ

Měl jsem to štěstí, že má generace byla formována tehdy aktuálními doznívajícími 60. léty a nástupem  let 70., dnešní legendy jsme tehdy sice neměli možnost vidět, ale hltali jsme novinky dovezené několika málo jedinci z vytouženého západu či později pořízené na burze. Mocným přísunem rocku byla pro nás dosažitelná produkce polská a maďarská z kulturních stánků našich sousedů. Rok předem avizované vydání členských zahraničních titulů LP bylo svátkem, dnešní nabídka se zdá být proti tomu snem, i když ani dnes není možno sehnat spoustu lahůdkových titulů mimo dovozní edici firem, byť se jedná o LP přepsaná např. v Anglii na CD. Nostalgie po létech mládí, kdy vznikaly a ovlivňovaly nás historické pilíře bigbítu, ať již zahraničního, tak i československého, to je pocit, který jistě zná každý, kdo zažil mrazení při koncertu Flamenga,  sledoval šílení Vargovo, či v tramvaji nedočkavě prohlížel a pročítal obal nového alba Sabbathů, Deep Purple, Jethro Tull nebo Pink Floyd. 

Nástup jazzrocku nás přivedl k jazzu a měli jsme tak možnost přičichnout zčerstva k M.Davisovi, Weather Report, či zběsilými  laufy šokující partě Mahavishnu Orchestra. 

 

Podobně se ubíral i vývoj kapel, které jsem vedl. Začínali jsme /pominu-li první country pokusy/ s hard- rockem, komponovali rozsáhlejší artrockové plochy i předháněli se v sólování po vzoru "Láflinově". Mimo to jsem tvořil netradiční písně pro děti, působil jsem jako vychovatel v dětském domově.  Byly to buď pro soudruhy těžko stravitelné hlučné songy rockové, či křehčí, avšak ideologicky nevhodné písně vánoční, evokující tradice Kristova zrození, též nežádoucího v době vousatých i plešatých bust a s. Dědy Mráze / dnes zase prudí S.Klaus /.

 

Dnes jsem opět tam, kde jsem zakořenil před léty, u klidné plošnější muziky, využívající syntezátory apod.

 

Následují krátké ukázky  tvorby z let odvátých i nedávných, z nahrávek kapelových i sólových,  pár slov z historie i texty mnohých písní.

 

AUDIO - MP3            HISTORIE             TEXTY

 

Další odkazy na mé stránky:

Fotografie / Entomologie / Malování / Něco o mně